גירושין בהסכמה

מטבע הדברים, מרבית הזוגות שהחליטו להתגרש נמצאים בקונפליקט זוגי בעקבות נסיבות חיים אליהם נקלעו, או בעקבות תפיסות עולם מנוגדות אשר הובילו להתדרדרות במערכת היחסים, עד כדי החלטה על ניתוק ופרידה. תקופת הגירושין ביסודה טעונה רגשית, מלווה בסערת רגשות וטלטלות, ומלאה בתחושות שונות של: כישלון, כעס, אכזבה, פחד משינוי, דאגה לילדים וחוסר ביטחון. 

הבחירה איך לנהל את תהליך הגירושין והפרידה בדרך נכונה דורשת לעיתים תעצומות נפש והבנה ראלית שהמשפחה לא מתפרקת למרות הפרידה הזוגית אלא בעצם משנה צורה. מנקודת מבטם של הילדים המשפחה הגרעינית צריכה להמשיך לשמש להם מסגרת של מחויבות, אחריות ומעטפת ביטחון גם עם היא מתנהלת משני בתים. 

הורים שיצליחו להפנים את ההבנה היסודית שמעתה ועד עולם הם יצטרכו להמשיך ולשמור על תקשורת ומערכת יחסים בסיסית לטובת עתיד חיי ילדיהם, היא אולי ההבנה המשמעותית ביותר שתשפיע על חיי בני הזוג ועלי חיי ילדיהם בטווח הקצר ובטווח הארוך.

גירושין בהסכמה מה זה?

גירושין בהסכמה הינה גישה המביאה לידי ביטויי את ההסכמה הבסיסית והרצון המשותף של בני הזוג לשמור על מערכת יחסים מכבדת, אחריות הורית, תקשורת טובה וערכים הוריים משותפים הרואים את הצרכים הרגשיים והחומריים של הילדים במהלך הגירושין ובחייהם בעתיד. 

הליך גירושין בהסכמה הינו הליך מהיר יותר מהדרך המשפטית, עלותו זולה מכל הליך משפטי והוא יעיל מכל הכרעה משפטית. שכן הסכמות שהתקבלו על ידי בני הזוג מרצונם החופשי ולא נכפו עליהם על ידי שופט מיושמים בפועל בדרך מיטבית.

גירושין בהסכמה איך זה עובד?

ראשית בני הזוג צריכים להגיע להסכמה שזו באמת הדרך שבה הם רוצים לנהל את הליך הפרידה. הם צריכים לקבל יחד החלטה משמעותית נוספת, שהם לא מבצעים כל פעולה חד צדדית כנגד השני ונותנים הזדמנות אמיתית למצות את התהליך עד תומו יחד. השלב השני הוא פניה להליך של גישור לגירושין אותו יוביל מומחה לגישור לגירושין. 

לעיתים בני זוג שיש ביניהם הסכמה משותפת על הפרידה, מרגישים שהם יכולים לקבל את כל ההחלטות בעצמם ללא ליווי של איש מקצוע, להוריד טיוטת הסכם מהאינטרנט ובכך לחסוך עלויות שייתכן והן מיותרות. חשוב לזכור, להסכמות אליהן יגיעו בני הזוג יש משמעויות רבות במגוון מרחבי חיים בעתיד שלא בהכרח מוכרים ומובנים להם כרגע, כגון: החלטות הוריות, החלטות כלכליות, החלטות משפטיות ועוד. 

בנוסף לא תמיד להורים יש את הכלים להבין את חווית הילדים הנחשפים למשבר הגירושין, להמשיג להם את המציאות החדשה והעתידית, וכן להבין איזה משמעויות עשויות להיות להחלטות שלהם על חייהם. אנשי מקצוע מנוסים יכולים לתרום רבות להורים ולהאיר את נקודות התורפה שנדרש להתייחס עליהם. 

בתהליך גישור המבוסס על עקרונות גירושין בהסכמה, מתחילים בהליך של בניית מחויבות לתהליך, בודקים ציפיות של בני הזוג, חושפים את החששות והקשיים, בוחנים את האתגרים והאילוצים, בוחנים את צרכי הילדים על פי גילם ומצבם האינדיבידואלי, ובהתאם ניגשים למתן אפשרויות למענה. המשמעות של אחריות הורית ותאום הורי תופסים מקום מיוחד, בהליכי גירושין בהסכמה. 

ישנה חשיבות רבה שיהיה תאום הרמוני במסרים שהילדים מקבלים, ולאורם הם גדלים ומחונכים, משני ההורים ובשני הבתים. בתקופה מורכבת זו הילדים מבטים בהורים, רואים את ההתנהגות שלכם ומצפים מהם כי ימשיכו להיות שם עבורם כמשענת הורית בטוחה, מחבקת ואוהבת, הם ירצו לדעת ולהרגיש כי הם איתם בתקופה קשה זו למרות המשבר האישי שהם עוברים, זהו המודל לזוגיות שייקחו לחיים. 

לאחר הצעת אפשרויות שונות לפתרון של ההורים והמגשרים בוחנים את האלטרנטיבות הטובות ביותר, ויחד עם המגשרים מנסחים טיוטת הסכם המשקפת את ההחלטות הייחודיות שהתקבלו, ומתאימות למשפחה הייחודית הזו. אין הסכם אחד דומה למשנהו, לכל משפחה יש את הצרכים והפתרונות שלה. זה היופי בהליך גירושין בהסכמה, בו ניתן לפתח פתרונות ייחודיים שמתאימים לבני הזוג ולילדים שלהם. 

הנושאים שמטפלים בהם כוללים בין השאר הסכמות לגבי: זמני שהות ומשמורת, מזונות, חלוקת הרכוש המשפחתית ואיזון משאבים, הבטחת אורח חיי בני הזוג בהתייחס למצב הכללי החדש וכמובן כל ההחלטות לגבי אופן חינוך הילדים בריאותם וטיפוחם עד בגרותם. לבסוף, ההסכם מנוסח סופית על ידי עו"ד של המרכז, ולאחר שההסכם נחתם מגישים אותו לבית המשפט לענייני משפחה לקבלת תוקף משפטי, ואישור ההסכם. 

בני הזוג יוזמנו לבית המשפט לאשר בפני השופט שאכן ההסכם נעשה מתוך רצון חופשי ובהסכמה וכי בני הזוג הבינו את המשמעויות של ההסכם עליו הם חתמו. לאחר מכן ניגשים לבית הדין הרבני לקבלת הגט.

היתרונות של גירושין בהסכמה:

  • פגיעה מינימלית בילדים
  • חיסכון ניכר בעלות ובזמן
  • דו שיח ראלי אנושי, מכבד תוך מתן פתרונות לצרכים של כל הצדדים
  • החלטה עצמית על הפתרונות המאפשרת יישום יעיל של ההסכם
  • ביסוס חזון הורי משותף המאפשר מיסוד תקשורת ושיתוף פעולה הורי עתידי